Sjön Aspen, Botkyrka – en 7 km fin naturpromenad vid Hågelbyparken

Aspen sjön
Promenaden runt Aspen sjön går delvis genom träsk på spång.

Tre kvart från stan ligger en vacker sjö som heter Aspen. Promenaden runt är lite ovanlig med broar och spänger. En del av promenaden är genom träskmark, och vid regn kan den bli väldigt blöt. Vintertid är det väldigt isigt, så det är svårframkomligt vintertid. Enda nackdelen är att promenaden går nära E20, och man hör trafiken på delar av promenaden.

Karta över Hågelbyparken, där promenaden börjar:
Maps.Google.se
Åka kommunalt med SL (sök på hållplats “Hågelby”)
Sl.se
Botkyrkas hemsida:
botkyrka.se/idrott-fritid–natur/friluftsliv/naturstigar/naturstigen-runt-sjon-aspen.html

Ta sig dit:
Det finns lite olika sätt att ta sig dit. Sikta på Hågelby gård, som är startplatsen. Slå in “Hågelby” på SL. Det lättaste är pendeltåg från T-Centralen till Tumba, och sedan buss 708, 737 eller 738 till Hågelby, sen en kort promenad. Resan tar ca 45 minuter.

Finns på plats:
Fin naturstig. Botkyrka kommun har en bra karta över Aspen naturstig i Botkyrka. Ladda ner pdf (3 mb).

Man kan äta eller fika på Anna Giertz café och bageri, smörgåsar och lättare lunch. Öppet 11-15, men lunch är 11-14. Ligger i Hågelbyparken.

Karta över naturstigen runt Aspen sjö i Botkyrka.

Ta med:
Kängor eller gummistövlar, fikapengar, termos.

Anna Giertz café och bageri hågelbyparken
Anna Giertz café och bageri i Hågelbyparken – öppet för lunch.
Anna Giertz café och bageri
Lättare lunch på Anna Giertz café och bageri.
Badbryggor aspen sjön
Aspen sjön har två fina badbryggor för sommartiden.
cafe klockhus hågelbyparken
Cafe i klockhuset i Hågelbypark.
Spänger Aspen sjön
Spänger runt Aspen sjön. Delar av promenaden går genom träsk.
Aspen sjö och Hågelby gård
Utsikt över Hågelbygård på andra sidan Aspen sjö.
%d bloggers like this: